FakültemizFakültemizin kökleri 1924 yılında kurulan Maden Mühendislik Mektebi’ne kadar uzanmaktadır. Bu kurum sırasıyla Maden Meslek ve Başçavuşları Okulu, Maden Teknik Okulu, Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi, Hacettepe Üniversitesi Zonguldak Mühendislik Fakültesi aşamalarından geçerek 1992 yılında yedi Fakülte ile kurulan Üniversitemize çekirdek teşkil etmiştir.
Fakültemiz, ZBEÜ’nün Farabi Kampüsüne yer almaktadır. Fakülte, faaliyetlerini toplam 21.459 m2 kapalı alana sahip binasında, 28 derslik, 3 bilgisayar laboratuvarı ve 40 eğitim ve araştırma laboratuvarı ile  sürdürmektedir. Yapılan 1955 m2  İnşaat Laboratuvarı C blok ve 17.029  m2 Merkezi Derslikler ve ofisler binasının tamamlanmasıyla toplam kapalı alanımız 40.443 m2 olmuştur.
Mühendislik Fakültesinde dört yıllık lisans eğitimi veren 11 bölüm bulunmaktadır. Bazı bölümlerde zorunlu veya isteğe bağlı 1 yıllık İngilizce Hazırlık Programı uygulanmaktadır. 4 yıllık normal bir eğitim sürecinde öğrenciler, zorunlu ve seçmeli derslerden minimum 240 AKTS’lik ders alarak mezun olurlar. Bazı bölümlerde 2. öğretim programı mevcuttur. 
Fakültemizin BilgisayarBiyomedikal MühendisliğiGıda Mühendisliğiİnşaat MühendisliğiMakine MühendisliğiMaden MühendisliğiMetalurji ve Malzeme Mühendisliği, Elektrik-Elektronik MühendisliğiÇevre Mühendisliği ve Geomatik Mühendisliği bölümleri Almanya, Çek Cumhuriyeti, İspanya, İtalya, Macaristan, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya ve Yunanistan’daki saygın üniversitelerle yaptıkları Erasmus+ değişim anlaşmalarıyla öğrencilerine eğitim deneyimlerini Avrupa’da zenginleştirme fırsatı vermektedir.
Ayrıca Fakültemizin Azerbaycan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Kırgızistan, Malezya ve Yemen’deki önde gelen üniversitelerle yaptıkları Mevlana değişim anlaşmalarıyla, Biyomedikal Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Maden Mühendisliği ve Gıda Mühendisliği bölümleri öğrencilerine eğitim süreçlerinin bir bölümünü dünyanın çeşitli ülkelerinde tamamlayabilme fırsatı vermektedir.
Fakültemiz akademik kadrosu 24 Profesör, 15 Doçent, 48 Dr.Öğr.Üyesi,  58 Araştırma Görevlisi ve 2 Öğretim Görevlisi olmak üzere toplam 147 akademik personelden oluşmaktadır. Ayrıca 1 Fakülte Sekreteri,1 Mühendis, 1 Teknik Uzman 4 Tekniker, 6 Teknisyen,3 Şef, 3 Şef V., 8 Bilgisayar İşletmeni,  1 Memur, 10 Hizmetli  ve 11 Sürekli İşçi olmak üzere toplam 49 İdari Personel görev yapmaktadır.
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin