Dekanın Mesajı

ouzun1

 

Değerli Genç Arkadaşlarım,

Çok önemli olması dolayısıyla sıklıkla duyduğunuzdan emin olduğum bir tekrarla başlayacağım.

Hayatınızın önemli bir kavşak noktası olan üniversite tercihlerinizi belirleyeceğiniz zorlu bir süreçle karşı karşıyasınız. Bir yandan meslek tercihinizi yaparken diğer yandan da yükseköğreniminizi sürdüreceğiniz üniversitenizi belirlemek üzere karar vermeniz gerekecek. Aynı süreci sizden önce yaşamış birisi olarak, seçeceğiniz bölümün diğerlerinden farklı olan yönlerini ve size sunacağı fırsatları mutlaka göz önünde bulundurmanızı öneririm. Bu bağlamda Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ile ilgili bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Fakültemizin kökleri 1924 yılında kurulan Maden Mühendislik Mektebi’ne kadar uzanmaktadır. Bu kurum sırasıyla Maden Meslek ve Başçavuşları Okulu, Maden Teknik Okulu, Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi, Hacettepe Üniversitesi Zonguldak Mühendislik Fakültesi aşamalarından geçerek 1992 yılında yedi Fakülte ile kurulan Üniversitemize çekirdek teşkil etmiştir.

Bilgi ve hizmet ürettiği tüm alanlarda sürekli iyileşme, uluslararasılaşma ve sosyal sorumluluk/topluma hizmet anlayışını merkeze alan Fakültemiz; öğrencilerine uluslararası ölçekte rekabet edebilecek mesleki bir yetkinlik kazandırmanın yanı sıra, insanlığın evrensel birikiminden beslenen ve bu birikimin zenginleşmesine katkı sunan bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

1975 yılında İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisine bağlı olarak kurulan Maden ve Makina Mühendisliği Bölümlerimize alınan 200 öğrenci ile eğitim-öğretime başlanmasının ardından geçen 40 yıl içerisinde, eğitim-öğretim veren Bölüm sayımız 10’a (Biyomedikal, Çevre, Elektrik-Elektronik, Geomatik, Gıda, İnşaat, Jeoloji, Maden, Makina ve Metalurji ve Malzeme Mühendisliği), öğrenci sayımız ise yaklaşık 4000’e ulaşmıştır. Yenilikçi ve girişimci mühendisler yetiştirmeyi hedefleyen bir anlayışla yola çıktığımız günden itibaren geçen süre içerisinde 6200’ün üzerinde mezun veren Fakültemizde, mezun olan tüm öğrencilerimize diplomalarının yanı sıra uluslararası tanınırlık sağlayan “Diploma Eki” de verilmektedir.

Öğrenci merkezli eğitim anlayışımızın bir yansıması olarak Fakülte yönetiminde temsil hakkına sahip olan öğrencilerimiz, yönetim süreçlerinde aktif olarak görev yapmaktadır. Öğrencilerimizin kişisel gelişimleri açısından önemli bir işlev gören öğrenci topluluklarımız, öğrencilerimizin aktif bir kampüs hayatı ve unutulmaz bir üniversite deneyimi için en etkin platformları oluşturmaktadır. Ülkemizin en iyileri arasında yer alan ve geceleri çorba ikram edilen Prof. Dr. Durmuş GÜNAY Kütüphanesi, 7/24 yaşayan kampüsümüzün en renkli yaşam alanlarından birisidir. Üniversitemizin “Engelsiz Üniversite” vizyonuna uygun olarak engelli öğrencilerimizin Üniversitemizin imkanlarından eksiksiz olarak yararlanabilmesi, en başta gelen önceliklerimiz arasındadır.

Uluslararası standartlara uygun bir eğitim verilmesi dolayısıyla Avrupa’da 30’dan fazla bölümle anlaşma yapılan Fakültemizde, öğrencilerimiz ERASMUS öğrenim ve staj hareketliliği programlarından etkin bir şekilde faydalanabilmektedirler. Son iki yıl içerisinde 30’u aşkın öğrencimiz bu programdan faydalanmıştır. Her geçen gün güçlenen insan kaynağı potansiyelini, istihdam ettiği yabancı uyruklu öğretim üyeleri ile uluslararası ölçeğe taşıyan Fakültemizde, halen 63 uluslararası öğrencimiz eğitim almaktadır.

Bölümlerimizin öğretim planlarının son yılında yer alan “Bitirme Projesi” dersleri kapsamında öğrencilerimiz geliştirdikleri yenilikçi projeleri, her yıl Mayıs ayında düzenlenen geleneksel Bülent Ecevit Üniversitesi Proje Pazarı Etkinliklerinde sanayicilere anlatma fırsatı bulmaktadır. Benzer biçimde, yine öğretim planlarımızda yer alan “Sosyal Sorumluluk Projesi” dersi kapsamında geliştirilen projelerle öğrencilerimiz hayata daha fazla dokunabilme imkanına sahip olmaktadır.

Sevgili Gençler,

Sizleri, Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ailesinin bir parçası olarak hayatı paylaşmaya ve daha yüksek hedeflere birlikte ilerlemek için yol arkadaşlığına davet ediyoruz. Vereceğiniz kararın sizin için en güzeli olmasını diler, hepinize sevgilerimi sunarım.

Prof. Dr. Orhan Uzun

Dekan

None
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
IPv6 Etkin